Basketball

Tippah County Champions

2019-20 RHS Basketball Schedule

 

Boys Head Coach:  Adam Kirk

Asst. Coach:  Rico McDonald, Hunter Brown

 

Girls Head Coach:  Steve Willey

Asst. Coach: Chad Brown

             

                                              Boys Record                    Girls Record

                                                    Overall -                       Overall - 

                                                     District -                              District - 

 

Date Opponent Location Time Boys Score Girls Score
October 27 Ripley Jamboree Home TBA    
November 3 Classic Open Away 5:00    
November 6

Aberdeen - Boys Only

Tupelo TBA 70-37 (W)  
November 10 Bank of Pontotoc Classic Pontotoc TBA   64-37 (W)
November 13 Ingomar Home 5:00 52-47 (W) 55-45 (L)
November 16 Walnut Home 4 p.m. 63-25 (W) 53-42 (W)
November 20 Booneville  Home 5 p.m. 60-37 (W) 66-34 (W)
November 27 Mooreville Away 4:00 63-36 (W) 57-16 (W)
November 30 Shannon  Away 4 p.m. 60-45 (W) 52-32 (W)
December 7 Corinth * Corinth 4 p.m. 54-33 (W) 54-17 (W)
December 11 Ashland Home 5 p.m. 65-36 (W) 63-35 (W)
December 14

New Albany *

New Albany 4 p.m. 59-47 (W) 57-39 (W)
December 15 BIGG Classic- Boys Only McNairy Central Biggersville TBA 62-21 (L)  
December 18 Senatobia * Home 4 p.m. 55-41 (W) 40-32 (W)
December 20 Tishomingo* Tishomingo 4:00 53-47 (W) 43-41 (W)
December 29-30 Ripley Holiday Tournament Home TBA

58-34 (W) 

56-28 (W)

63-14 (W)

58-39 (W)

January 3-5 Tippah Co. Tournament @ Pine Grove Falkner (Event Center) TBA See Scores Below See Scores Below
January 8 Byhalia * Home 6 p.m. 63-60 (W) 65-38 (W)
January 11 Tupelo Home 4 p.m. 62-51 (W) 73-51 (L)
January 15 Corinth* Home 4 p.m. 62-44 (W) 52-17 (W)
January 18 New Albany *  Home 4:00 60-38 (W) 50-34 (W)
January 22 Senatobia * Away 4 p.m. 53-35 (W) 44-40 (W)
January 25 Tishomingo Co. *  Home 4 p.m. 47-42 (W) 57-52 (W)
January 29 Byhalia Away 6:00 65-53 (L) 61-39 (W)
January 26 Starkville (Girls only)       59-43 (L)
February 1 Itawamba AHS Away 4 p.m. 38-33 (W) 75-15 (W)
February 5 Saltillo Home 4:00 50-43 (L) 68-21 (W)
February 7 Lafayette Co. (SENIOR NIGHT Home 4:00 57-37 (W) 51-49 (L)
February 11-15 Division 1-4A Tournament Tishomingo Co. TBA See Below See Below
March 1-March 10 State Championship Competition Jackson TBA See Below See Below

           *Division Game

 

State Semifinals:

Girls vs. Moss Point 3/04 @ 4pm, Jackson Coliseum 

 

Playoffs: 

First Round: Girls vs. Mooreville 60-9 (W)

Boys vs. Itawamba 57-32 (W)

Second Round: Girls vs. Clarksdalde 74-39 (W)

Boys vs. Gentry 47-44 (L)

Third Round: Girls vs. New Albany 58-40 (W)

 

Division 1-4A Tournament 

Girls vs. New Albany 67-33 (W)

Boys vs. Tishomingo Co. 59-55 (W)

Championship game: Girls vs. Senatobia @ 7

Boys vs. Byhalia 58-46 (W)

 

Tippah County Tournament

Boys: Blue Mountain 84-39 (W)

            Championship vs. Falkner 65-26 (W)

Girls: Blue Mountain 61-37 (W)

         Championship vs. Pine Grove 54-44 (L)